سخن مدیرکل: بنام آن که جان را فکرت آموخت. بی شک در پایان سال 1396، شاهد جنبشی بزرگ در توسعه صنعت گردشگری در پهنه ی استان بودیم به گونه ای که به همت همه مسوولان و مردم فرهنگ دوست اصفهان، صنعت گردشگری در تمامی نقاط استان نهادینه شده و این در حالی بود که در حدود ششصد طرح مرمت آثار تاریخی در سراسر استان اجرا شد.به گونه ای که برخی ابنیه تاریخی از جمله در روستای سرهنگ آباد شهرستان اردستان برای اولین بار پس از یکصد سال مرمت شد. همچنین در کنار آن ترویج صنایع دستی، نیز به جدی ترین شکل ممکن در استان پیگیری شد.با تمام این تفاصیل، بدیهی است در سال 1397 با یاری حضرت حق و کوشش تمامی فعالان گردشگری و دوستداران میراث فرهنگی باید بسوی توسعه پایدار گردشگری در استان فرهنگ ساز اصفهان حرکت کرد. 

Header set Cache-Control "max-age=10800"
درباره ما

عظمت و شکوه چندهزار ساله اصفهان در پناه عنایات خداوندی و همت و تلاش مردمان سختکوش این دیار حاصل گردیده است، کهن شهری که همواره در منظر نگاه محققان، اندیشمندان و صاحبان قلم و اندیشه داخلی و خارجی ، توصیفی جز عظمت و بزرگی در تمامی عرصه های اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و به ویژه فرهنگی و هنری به خود ندیده است.

پیوند ناگسستنی عناصر فرهنگی – تاریخی این شهر از صدر اسلام تاکنون آن را تبدیل به یک ابر- شهر درحوزه فرهنگ، هنر و تمدن و دائره المعارفی جامع و کامل جهت تمامی علاقمندان حوزه پژوهش نموده است که با قدم گذاردن به هر کوی و برزن آن ، گویا به تورق اوراق معرفت و هنرش همت گماشته و خواسته و ناخواسته به ارتقاء علمی علاقمندان و بازدیدکنندگانش افزوده می گردد.

شهر اصفهان به واسطه وجود آثار و ابنیه تاریخی به جای مانده از صدر اسلام و شاهکارهای معماری خلق شده بعد از ورود اسلام، انتخابش به عنوان پایتخت سیاسی در سه دوره از تاریخ پرفراز و نشیب ایران اسلامی ( دیالمه، سلاجقه و صفویان)، آثار خلق شده کم نظیر هنرمندان عرصه صنایع دستی و هنرهای سنتی، از قدیم الایام تا حال حاضر جایگاه والای خود را حفظ و کماکان پویایی، سرزندگی و نشاط خود را به همراه دارد و مهمتر از همه در این شهر – موزه و نگین آن ( میدان امام ) می توان بزرگترین بازار عرضه و تولید صنایع دستی اصیل ایران زمین را ( که شاید یکی از بی نظیرترین مکان ها از این حیث در دنیا محسوب می گردد) ، مشاهده نمود.

شهر اصفهان به دلیل جایگاه ارزشمندی که در حوزه صنایع دستی و هنرهای سنتی ( نه تنها کشور بلکه دنیا ) داشته و دارد بعد از پیگیریهای متعدد مسئولین کشوری و استانی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ( در حوزه معاونت صنایع دستی و هنرهای سنتی) ، در سال 2015 میلادی رسما از جانب شورای جهانی صنایع دستی به عنوان شهر جهانی صنایع دستی معرفی گردید که به تبع این گزینش ارزشمند، مسئولیت خادمان فرهنگی کشور و به ویژه استان را نسبت به آینده این ازل شهر فرهنگی – هنری دوچندان نموده و با شکل گیری شورای شهر جهانی صنایع دستی به ریاست عالیترین مقام سیاسی استان ( استاندار محترم ) و عضویت مدیران کل و رؤسای دستگاههای دولتی و غیردولتی مرتبط در شورای مذکور، وظائف مربوط به تعیین راهبردها و اهداف کلان در راستای حفظ عنوان کسب شده به این شورا محول گردید.

لذا عنایت و توجه ویژه بر آن است تا با اتخاذ برنامه هایی هدفمند در شهری که امروز از آن به عنوان شهری جهانی در حوزه صنایع دستی و هنرهای سنتی یاد می نمائیم، نسبت به حافظان و پاسبانان واقعی این عرصه ارزشمند فرهنگی ( هنرمندان صنایع دستی و هنرهای سنتی ) اداء دین نموده و بهانه ای شویم جهت ارتقاء جایگاه بیش از گذشته آن ( انشاا... )

فریدون اله یاری

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان

و دبیر شورای شهر جهانی صنایع دستی اصفهان

 

|
|
|
|
|
|
|