پیام تبریک معاون محترم صنایع دستی و هنرهای سنتی استان اصفهان به مناسبت 20 خرداد روز جهانی صنایع دستی: 20 خرداد روز جهانی صنایع دستی یادآور پاسداشت دستان خلاق زیبا آفرینان عرصه فرهنگ و هنر بر شما هنرمند گرامی تبریک و تهنیت باد، توفیق روزافزون و صحت و سلامت هماره بدرقه ی راهتان. 

معرفی رشته های صنایع دستی شهراصفهان
معرفی رشته های صنایع دستی شهراصفهان
wccisfahan.comقلم زني
قلم زني

نقش اندازي بر بدنه هاي فلزي از جنس مس، برنج، طلا، نقره از طريق چكش و قلم هاي فولادي ر ابه اصطلاح قلم زني ميگويند. قلم زني يك شيوه تزئيني است كه بشر گذشته آن را همزمان با شناخت فلزاتي كه در طبيعت وجود داشته و كشف چگونگي كار با آنها  ابداع کرده است. امروزه قلمزني يكي از رشته هاي هنرسنتي ايران است كه در رده هنرهاي صناعي و در گروه فلزكاري قرار دارد. اين هنر با قدمتي هزار ساله از جمله هنرهايي است كه همچنان با تمام سبك و روشهاي خود در اصفهان اجرا مي گردد. شيوه كار قلمزني بدين صورت است ابتدا آن شي را كه مي خواهند روي آن قلم بزنند در اصطلاح قير مي گذارند ضخامت قير بايد در حدي باشد كه موقع قلم زدن ضمن اينكه  فرم کلی کار را در حین چكش زدن نگه ميدارد مانعي باشد براي جلوگيري از سوراخ شدن بدنه. پس از قير گرفتن طرح به صورت چرمه و گرد ذغال به بدنه منتقل و سپس باقلمي با همين نام نيم بر مي شود. در اجراي طرح‌هاي ذهني، طرح بدون چرمه و مستقيما بر بدنه نيم بر مي شود. در ادامه نقش باقلم فولادي كه نوك آن حالتهاي مختلفي دارد نيم ور، پايين بري و پرداز مي شود . قلمهايي چون گرسوم، يك تو، نيم ور، ناخني، بادامي، تخم گلي و... .

پس از اتمام قلم زني قير به وسيله حرارت از آن جدا شده و قيرهاي اضافي پاك مي گردد. درنهايت سطح قلم زده شده را باروغن جلا آغشته كرده و سپس دوده مي زنند تا زمينه و فرورفتگي هاي كار به رنگ سياه درآيد. اين نوع قلم زني ساده ترين و درعين حال رايج ترين شيوه اجرا مي باشد. در قلمزني برجسته يا جنده كاري قير گيري طي دو مرحله انجام مي گيرد بدين صورت كه ابتدا روي كار قير اندود شده و با قلمهاي مخصوص جنده كاري قسمتهايي از طرح بيرون زده مي شود پس از قير گيري مجدد در پشت كار قسمت هاي برجسته مجددا قلم زني  مي شود. محصولات قلمزني شده مسي به صورت قرمز و يا با لايه اي از نقره يا طلا آبكاري و عرضه مي گردد. يكي از مشاغل وابسته به قلم زني سفيدگري است كه طي آن لايه اي از قلع سطح قرمز مس و يا برنج را پوشش داده و سفيد ميكنند. از سفيد كاري براي سفيد كردن بدنه هايي كه بدين صورت عرضه مي شوند استفاده مي كند. بدين ترتيب كه قبل از قلم زني ابتدا ظرف مورد نظر قلع اندود شده وسپس روي آن قلم زده‌ مي شود. ظرافت طرح، يكنواختي همه سطوح بدنه و اجراي درست طرح از جمله امتيازات يك اثر خوب و ماندگار مي باشد.

لینک های مرتبط:
ارائه دیدگاه
نام :

پست الکترونیکی :

نظر شما :
|
|
|
|
|
|
|