پیام تبریک معاون محترم صنایع دستی و هنرهای سنتی استان اصفهان به مناسبت 20 خرداد روز جهانی صنایع دستی: 20 خرداد روز جهانی صنایع دستی یادآور پاسداشت دستان خلاق زیبا آفرینان عرصه فرهنگ و هنر بر شما هنرمند گرامی تبریک و تهنیت باد، توفیق روزافزون و صحت و سلامت هماره بدرقه ی راهتان. 

معرفی رشته های صنایع دستی شهراصفهان
معرفی رشته های صنایع دستی شهراصفهان
wccisfahan.comفيروزه كوبي
فيروزه كوبي

هنري است كه با خلق لايه ايي از خرده سنگ هاي فيروزه بر سطح بدنه هاي فلزي اشياء وزيورآلات بسيار با ارزشي را ساخته پرداخته مي نمايد.فيروزه كوبي در ايران به گونه ايي كه امروزه كار مي شود جزء هنر هاي معاصر 100 سال اخير است اما مانند ديگر هنر هاي موجود داراي پيشينه كهن مي باشد چرا كه تكنيك كنارهم قرارادادن خرده سنگها و موزائيك هاي رنگي نه تنها در ايران بلكه در جهان قدمتي ديرينه دارد و اين نبوغ هنرمند است كه با جايگزيني عناصر كاربردي خود مي تواند طرحي نو را ايجاد نمايد. فيروزه كوبي به طور كلي در تزيين سطح فلزاتي چون طلا و نقره مس و برنج در قالب ظروف و زيور آلات سنتی به کار برده میشود. در حال حاضر تنها در اصفهان انجام مي گيرد. زير ساخت توسط استادکار متناسب با چگونگي طرح اندازي فيروزه ساخته مي گردد به گونه ايي كه اطراف قسمت كه فيروزه در آن چسبانده مي شود دوتا سه ميلي متر برجسته است خرده سنگ هاي فيروزه پس از خريداري از معادن فيروزه مشهد، دامغان و نيشابور بنابر نوع استفاده دانه بندي شده است و ضايعات آن جدا مي گردد.

از اين مرحله به بعد دانه هاي يكنواخت فيروزه به گونه ايي كه ذكر خواهد شد بر سطح بدنه كنار يكديگر چيده مي شود طوري كه كمترين فاصله بين دانه ها وجود داشته باشد بدين منظور بدنه فلزي به وسيله مشعل تا دماي ْ30 گرم شده و همزمان پودرلاك روي آن پاشيده ميشود پودر به سرعت ذوب شده و سطح كار را ميپوشاند در ادامه مجددا بدنه گرم شده و قسمت به قسمت سنگهاي فيروزه كنار هم روي لاك ذوب شده چيده ميشود و در مرحله بعد روي قسمت فيروزه كوب لايه اي از پودر لاك پاشيده شده و گرما داده مي شود تا خلل و فرج سطح كار پر شود. در نهايت طي دومرحله پرداخت كاري بدنه فلزي و پرداخت كاري قسمت فيروزه كوب اضافه هاي سنگ ها زدوده مي شود. قسمت فيروزه كوبي شده به وسيله روغن زيتون و يا روغن كنجد پوليش مي گردد تا اين قسمت ها نيز مانند بدنه شفاف و درخشان گردد. يكنواختي سنگ هاي فيروزه ديده نشود از جمله نكاتي است كه از لحاظ فني قابل توجه مي باشد. رنگ آبي آسماني فيروزه، نداشتن ته رنگ سبز و رنگ پريدگي از ديگر مواردي است كه بر ارزش هنري اثر فيروزه كوب مي افزايد.  

لینک های مرتبط:
ارائه دیدگاه
نام :

پست الکترونیکی :

نظر شما :
|
|
|
|
|
|
|